USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 1997 USATF New Jersey Junior Olympic Cross Country Championships
Sunday, November 9, 1997 - Sunday, November 9, 1997
Warinanco Park
Elizabeth, NJ

RESULTS

Sub-Bantam Girls (8yrs & Under - 1500m): 1. Kimberly Stanridge, 6:32; 2. Alyda Ghahramanl, 6:37; 3. Kelsey Ruane, 7:04; 4. Nicole Garcia, 7:07; 5. Jessica Hegge, 7:09; 6. Elizabeth Campbell, 7:10; 7. Amy Rock, 7:23; 8. Colleen O'Donnell, 7:32; 9. Raquel Garcia, 7:35; 10. Monique Rivers-Wise, 7:37; 11. Cassandra Thalman, 7:41; 12. Alexandra Demaio, 7:46; 13. Jamie Wright, 7:48; 14. Juliana Dafonseca, 7:48; 15. Allyson Boertzel, 7:50; 16. Julisa Sullivan, 7:50; 17. Claudia Royster, 7:51; 18. Saran Dryvion, 7:54; 19. Katherine Kearney, 7:58; 20. Maddie Tyska, 8:05; 21. Robin Soojian, 8:17; 22. Laura Bobsein, 8:17; 23. Mellisa Hannen, 8:28; 24. Gino Fresolone, 8:41; 25. Michelle Donohue, 8:56; 26. Valrie Gottlick, 9:37; 27. Rebecca Florczak, 10:27; 28. Alyssa Clay, 11:18; 29. Julianne Walsh, 13:54; Team Results Sub-Bantam Girls: 1. Lakeland (15 Pts) 

Sub-Bantam Boys (8yrs & Under - 1500m): 1. Timmy Burns, 6:12; 2. Christopher Colucci, 6:13; 3. Alex Kenny, 6:28; 4. Kyle Bleg, 6:33; 5. Douglas Lipari, 6:40; 6. Kevin Lipovsky, 6:44; 7. Eric Stuart, 6:50; 8. Timothy Spoonaver, 6:50; 9. RJ Johnson, 6:54; 10. Mike Hamel, 6:58; 11. Charlie Favale, 7:03; 12. Liam Tansey, 7:04; 13. Derek Ambrogi, 7:15; 14. Conor Rogers, 7:15; 15. Michael Fredrico, 7:32; 16. Justin Perry, 7:36; 17. Henry Reed, 7:41; 18. Danny O'Donnell, 7:43; 19. Eddie Knipper, 7:45; 20. Thomas Gentile, 7:46; 21. Alex Greenberg, 7:48; 22. Christopher Stuart, 7:51; 23. David Standridge, 8:03; 24. Michael Rappisi, 8:16; 25. James McMillan, 8:16; 26. Thomas Holland, 10:21; 27. Ben Niasucci, 10:31; 28. Scott Ferght, 10:41; 29. Tyler Florczak, 12:37; 30. Nicholas Clay, 12:40; Team Results Sub-Bantam Boys: 1. Lakeland "A" (15 Pts); 2. Lakeland America (50 Pts)

Bantam Girls (9-10yrs - 3000m): 1. Jennifer Ennis, 12:38; 2. Stephanie Lyons, 12:39; 3. Amanda Gordon, 12:46; 4. Bett Montana, 12:47; 5. Danielle Dapiran, 12:49; 6. Eleanor Tansey, 12:53; 7. Casey Gorman, 12:54; 8. Jennifer Orochan, 12:56; 9. Kery Barry, 12:58; 10. Corrin Armitt, 13:05; 11. Jessica Rodriguez, 13:09; 12. Iman Johnson, 13:17; 13. Paula Hartunian, 13:22; 14. Rachel Norton, 13:30; 15. Amy Lipari, 13:41; 16. Ashley Behre, 13:42; 17. Nicole Ullmeyer, 13:48; 18. Stephanie Brosko, 13:51; 19. Mellisa Cabrgra, 13:51; 20. Briana Jackucewicz, 13:56; 21. Jacklyn Tyleve, 14:02; 22. Jessica Thalman, 14:12; 23. Chritina Fauale, 14:13; 24. Alaina Hesse, 14:18; 25. Denise Doristy, 14:20; 26. Jessica Lamotta, 14:28; 27. Melissa Carr, 14:29; 28. Allison Cahott, 14:32; 29. Amanda Cavallo, 14:54; 30. Lexi Avigrogi, 14:56; 31. Stella Santos, 15:14; 32. Kimberly Prol, 15:37; 33. Kathleen Bobstein, 15:39; 34. Theresa Campbell, 15:47; 35. Caillin Wetzel, 16:01; 36. Emily Cody, 16:15; 37. Kimberly Chiappa, 16:29; 38. Dana Hrinko, 16:45; 39. Amanda Tovares, 16:50; 40. Joanna Maulbeck, 17:12; 41. Alyssa Ruggieri, 17:12; 42. Kayle Spoonauer, 17:20; 43. Jessica Nowotarski, 17:36; 44. India Walker, 18:09; 45. Krysten Thomas, 18:15; Team Results Bantam Girls: 1. Lakeland National (21 Pts); 2. Shore AC (44 Pts); 3. Lakeland America (80 Pts)

Bantam Boys (9-10yrs- 3000m): 1. Alex Smigelski, 12:10; 2. Geoffrey McGrane, 12:12; 3. Joshua Sussman, 12:17; 4. Craig Forys, 12:41; 5. Chris Harms, 12:43; 6. Jeremy Scheid, 12:45; 7. Jordan Inacio, 12:47; 8. Matt Peters, 12:47; 9. Jim Alrey, 12:56; 10. Alexander Wood, 12:58; 11. Bryan Debargieri, 13:00; 12. Anthony Lamastro, 13:03; 13. Brian Barroqueiro, 13:05; 14. Chris Behre, 13:13; 15. Ryan Richardson, 13:18; 16. Jon Federro, 13:20; 17. Giovanni Garcia, 13:24; 18. paul Graham, 13:24; 19. Kyle Ax, 13:25; 20. Matt Gaulfield, 13:25; 21. David Hammer, 13:34; 22. Michael Florek, 13:39; 23. Kevin Cordeiro, 13:42; 24. Brendon Sullivan, 13:52; 25. Nicholas Hetzel, 14:14; 26. Joshua Spanton, 14:19; 27. Miguel Torre, 14:23; 28. Bryce Florek, 14:23; 29. Jorge Marques, 14:31; 30. Alex Piccolo, 14:32; 31. Stan Tokarev, 14:50; 32. Jeffrey Totin, 14:52; 33. Dylan Frost, 14:53; 34. Kyle Williams, 14:54; 35. Mike Green, 14:58; 36. Peter Tannone, 15:00; 37. TRavis Howard, 15:08; 38. Tim Macdonald, 15:08; 39. Tony Greder, 15:24; 40. Parnell Krupp, 15:44; 41. Benjamin Snyder, 15:51; 42. Daniel Correia, 15:57; 43. Benjamin Rios, 16:18; 44. Anthony Depalo, 16:37; 45. Michael Tobin, 16:55; 46. Geoffrey Donahue, 16:58; 47. Douglas Hollywood, 17:04; 48. Clark Toner, 17:06; 49. Michael Genung, 17:17; 50. Chris Pontoriero, 17:38; 51. Jared Borden, 17:53; 52. Ravi Parekh, 19:16; 53. Aaron White, 19:25; 54. Eric Sandman, 19:38; 55. Donald Gottlick, 23:00; Team Results Bantam Boys: 1. Lakeland National (15 Pts); 2. Lakeland American (60 Pts); 3. Benfica (64 Pts)

Midget Girls (11-12yrs - 3000m): 1. Julie Uhlmeyer, 11:28; 2. Leisha Jackucewicz, 11:52; 3. Raven Lea, 12:01; 4. Christine Doborsky, 12:02; 5. Shannon Cillespie, 12:04; 6. Jennifer Therkorn, 12:22; 7. Emily McMillan, 12:27; 8. Mellissa Fiqueredo, 12:33; 9. Val Zoller, 12:38; 10. Kristin Standridge, 12:49; 11. Ale Ardington, 12:50; 12. Carolyn Lipovsky, 12:52; 13. Lauren Sheninger, 12:55; 14. Kate Jacobs, 13:05; 15. Danielle Petti, 13:10; 16. Whitney Vandenberg, 13:14; 17. Alexandra Tyska, 13:20; 18. Linda Dolansky, 13:32; 19. Jennifer Lyons, 13:41; 20. Sara Huckbody, 13:44; 21. Jamie Lee Kinard, 13:52; Kimberly Friedland, 13:53; 23. Colleen Stranzi, 13:55; 24. Mona Gora, 13:56; 25. Carianne Gergino, 13:57; 26. Amy DeSantis, 14:00; 27. Marissa Florindi, 14:06; 28. Michelle Walsh, 14:13; 29. Katie Burns, 14:14; 30. Jenna Marchitello, 14:15; 31. Kate McDonagh, 14:25; 32. Lauren Tebbenhoff, 14:28; 33. Jamilia Pascall, 14:31; 34. Amy Bachley, 14:37; 35. Lauren Oplinger, 15:06; 36. Kristen Stephen, 15:06; 37. Morgan Fischer, 15:17; 38. Patricia MacDonald, 15:50; 39. Samantha Hall, 16:03; 40. Ashley Canoti, 16:20; 41. Emily Olsen, 16:43; 42. Kristin Benson, 17:12; 43. Emily Kuspiel, 17:38; 44. Kristin Warta, 17:46; 45. Nancy Fazzari, 17:49; 46. Lesley Snyder, 18:12; 47. Christina Nixon, 19:15; 48. Kady Cash, 19:18; 49. Jacquelin Sendgikoski, 19:22; Team Results Midget Girls: 1. Shore AC (18 Pts); 2. Lakeland National (40 Pts); 3. Summit (82 Pts); 4. Lakeland American (101 Pts)

Midget Boys (11-12yrs - 3000m): 1. Marc Federico, 10:49; 2. Daniel Kearney, 10:58; 3. Robert O'Rourke, 11:10; 4. Michael Weshnak, 11:12; 5. Nathan Krah, 11:13; 6. Robbie Romanowski, 11:14; 7. Brian Mulligan, 11:14; 8. Dwanye Reid, 11:17; 9. Tommy Mcloughlin, 11:18; 10. Kevin Casse, 11:21; 11. Milo Schwab, 11:27; 12. Ben Brolik, 11:28; 13. Todd Boertzel, 11:31; 14. Danny Santos, 11:44; 15. Eric Saraiva, 11:46; 16. Dwight Reid, 11:52; 17. Justin Scheid, 11:56; 18. Jeffrey Saraiva, 12:00; 19. Jason Tavares, 12:07; 20. Kyle Engleken, 12:08; 21. David Lerman, 12:10; 22. John Rodrigues, 12:19; 23. Kevin Klein, 12:25; 24. Nick Paulazzi, 12:25; 25. Billy Thalman, 12:34; 26. Keith Burke, 12:42; 27. Dan Gaspercic, 12:44; 28. Matthew Bonelli, 12:44; 29. Evan Valentini, 12:47; 30. Patrick Morris, 13:03; 31. Gregory Williams, 13:08; 32. Brian Casey, 13:10; 33. Thomas Rosenberg, 13:16; 34. Ariya Ghahramani, 13:19; 35. Sean Williams, 13:22; 36. Jarred Totin, 13:28; 37. Andrew Michaud, 13:37; 38. Craig Donohue, 13:39; 39. Wayne Lewis, 14:33; 40. Paul Browne, 14:46; 41. David Graltam, 15:05; 42. Oliver Chandler, 15:06; 43. Eric Fithian, 15:23; 44. David Hoergurger, 15:36; 45. Matthew Pulgrano, 16:17; 46. Paul Gerbino, 16:21; 47. Michael Migliure, 17:00; 48. James Brewster, 17:57; Team Results Midget Boys: 1. Lakeland National (31 Pts); 2. Cosmic (39 Pts); Supersports (60 Pts)

Youth Girls (13-14yrs - 4000m): 1. Venessa Bazydio, 16:06; 2. Elizabeth Bewalder, 16:17; 3. Laurin Frackelman, 16:28; 4. Tamara White, 16:46; 5. Kelly Buriak, 16:50; 6. Kristina Keyser, 17:11; 7. Kira McGroarty, 17:14; 8. Caitlin MosCatello, 17:24; 9. Kelley Freund, 17:33; 10. Lindsay Thomas, 17:35; 11. Andreia Fonseca, 17:41; 12. Peyton Fischer, 17:44; 13. Dianne Beja, 17:51; 14. Kelly Brown, 18:00; 15. Katie Ardington, 18:02; 16. Sally Smith, 18:14; 17. Dyana Morgado, 18:15; 18. Carol Bullen, 18:17; 19. Catherine Norris, 18:20; 20. Susanne Rios, 18:21; 21. Kristin Sanderson, 18:23; 22. Meghan Kayser, 18:24; 23. Ashley Morris, 18:47; 24. Sarah Kohut, 18:49; 25. Caitlin Macaulay, 18:55; 26. Kristine Noel, 19:00; 27. Alexandra Oros, 19:27; 28. Julia Dickson, 19:35; 29. Meghan Crehan, 19:45; 30. Dara Stewart, 19:52; 31. Peggy Lynch, 20:00; 32. Jen Cody, 20:04; 33. Shanna Prol, 20:24; 34. Diana Lourenco, 20:54; 35. Jennifer Johnson, 20:55; 36. Lindsay Taylor, 22:04; 37. Amanda Cahott, 22:28; 38. Amanda Ax, 23:22; 39. Therese Jones, 23:54; 40. Adrienne Mendonez, 24:18; Team Results Youth Girls: 1. Lakeland National (15 Pts); 2. Summit (46 Pts)

Youth Boys (13-14yrs - 4000m): 1. Andrew Lovrich, 13:49; 2. Justin Gutknecht, 14:18; 3. David Webster-Robinson, 14:37; 4. Gregory Lipari, 14:41; 5. Louis Oliveira, 14:45; 6. Matt Williams, 14:47; 7. Andrew Larsen, 14:51; 8. Michael Bonchonsky, 14:56; 9. Jon Phillips, 15:00; 10. Manny Ramos, 15:07; 11. Andrew Wetzel, 15:14; 12. Adam Hunt, 15:16; 13. Daniel Bolger, 15:21; 14. Steve Damion, 15:24; 15. Matthew Hellwarth, 15:24; 16. Mark Rabinowitz, 15:27; 17. Courtney Johnson, 15:30; 18. Jim Drunheisen, 15:42; 19. Kevin Walsh, 15:56; 20. Shaun Pilkington,15:59; 21. William Dunne, 16:02; 22. Roman Suerdlov, 16:04; 23. Juan Cancel, 16:10; 24. T.J Esposito, 16:22; 25. Nick Gennorelli, 16:24; 26. Renato Carneiro, 16:37; 27. Eric Rice, 16:39; 28. Eddie Anderson, 16:40; 29. Shane Carroll, 16:41; 30. Sean Johnson, 16:48; 31. Brian Bachley, 16:51; 32. Adam Arriemma, 16:53; 33. Rich Laettchau, 16:56; 34. Andrew Barnes, 17:00; 35. Marco Figuellea, 17:04; 36. Christopher Carlo, 17:14; 37. Scott Runkey, 17:27; 38. Joseph Schepers, 17:37; 39. Matt Macanlay, 17:41; 40. Devin Smith, 17:59; 41. Adam Larson, 18:22; 42. Kevin Hoerburger, 18:37; 43. Jason Chiappa, 18:59; 44. Chris Vanderhoof, 19:09; 45. William Santella, 19:22; 46. Eric Runyon, 19:55; 47. Charlie Farruggia, 19:59; 48. James Davis, 20:48; Team Results Youth Boys: 1. Summit (24 Pts); 2. Lakeland National (31 Pts)

Intermediate Girls (15-16yrs - 5000m): 1. Laura Kunak, 20:08; 2. Michelle Vilares, 22:39; 3. Sonja Fiqueiredo, 23:10; 4. Monica Branco, 23:28; 5. Jillian Dempsey, 23:39; 6. Ana Balbino, 23:58; 7. Diane Rios, 24:24; 8. Jen Holzbach, 27:01;

Intermediate Boys (15-16yrs - 5000m): 1. Michael Pelosi, 17:23; 2. Darrell Andruski, 17:26; 3. Darrell Peorre, 17:44; 4. Justin Andrews, 17:50; 5. Thomas McCarthy, 17:56; 6. Nelson Santos, 18:01; 7. Richard Padron, 18:09; 8. Doug Thomasey, 18:23; 9. Nick Seerbo, 18:26; 10. John Rebele, 18:27; 11. Joseph Laspado, 18:35; 12. Danny Matas, 18:42; 13. Derek Rieckhoff, 18:45; 14. Doug Williams, 18:49; 15. Jimmy Kelsey, 18:55; 16. Saumil Dixie, 18:55; 17. Thomas Fitzgerald, 18:56; 18. Kevin O'Reilly, 18:56; 19. John Montana, 19:02; 20. Chris Barnes, 19:03; 21. Michael Brance, 19:05; 22. Wayne Miller, 19:07; 23. Nicholas Brennan, 19:18; 24. Brendan Lauger, 19:26; 25. Bruno Soares, 19:30; 26. Jason Ficke, 19:35; 27. Hugo Nogueira, 19:38; 28. Kurt Haas, 19:51; 29. Ricky Vohden, 19:59; 30. Eduardo Alves, 20:01; 31. Kevin Vannella, 20:09; 32. Tony Chen, 20:20; 33. Daniel Black, 20:22; 34. Tom Salaki, 20:31; 35. Alan Lufkin, 20:46; 36. Tim Casey, 21:08; 37. Chris Goffredo, 21:24; 38. Chris Gray, 21:26; 39. Doug Voorhees, 21:29; 40. Matthew Darby, 21:31; 41. Licinio Oliveira, 21:40; 42. Brian Reynolds, 21:57; 43. Anthony Brago, 22:01; 44. Matt Schade, 22:15; 45. David Lourenco, 22:47; 46. Troy Holley, 26:30; Team Results Intermediate Boys: 1. Colts (21 Pts); 2. Summit (44 Pts); 3. Ridge Runners (61 Pts)

Young Women (17-18yrs - 5000m): 1. Meghan Roquemore, 21:03; 2. Megan O'Rourke, 23:03;

Young Men (17-18yrs - 5000m): 1. Arao Santos, 16:47; 2. Joao Oliveira, 16:55; 3. John Garton, 17:12; 4. Ryan Smith, 17:28; 5. Travis Graham, 17:51; 6. Scott Heslin, 17:57; 7. Deon Bascom, 18:13; 8. Fred Luberto, 18:14; 9. Michael Daigeaun, 18:20; 10. Colin Ludgate, 18:34; 11. Douglas Boyton, 18:40; 12. Ajay Hura, 18:59; 13. Honza Brotanek, 19:09; 14. Bryan Balletto, 19:20; 15. Chris Moore, 19:32; 16. Sanket Shah, 19:33; 17. Patrick Wong, 19:47; 18. Justo Rodriguez, 19:55; 19. Michael Tupe, 21:14; 20. Robin Rohlfs, 21:36; 21. Mark Ottauiani, 21:54.