USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 1997 USATF Region 2 Junior Olympic Cross Country Championships
Saturday, November 22, 1997 - Saturday, November 22, 1997
.
., NJ

RESULTS
Sub Bantam Girls
   1.Aiyda Ghahramani     LAKELAND NATIONAL,NJ   8  F  1     17    07:41   7:41
   2.Kimberly Standridge  LAKELAND NATIONAL,NJ   8  F  1     19    07:45   7:45
   3.Nicole Garcia        LAKELAND NATIONAL,NJ   8  F  1     15    08:22   8:22
   4.Colleen O'donnell    UNA,NJ                 8  F        28    08:51   8:51
   5.Jessica Hesse        UNA,NJ                 7  F        27    08:57   8:57
   6.Elizabeth Campbell   UNA,NJ                 7  F        23    09:02   9:02
   7.Raquel Garcia        LAKELAND NATIONAL,NJ   7  F  1     16    09:07   9:07
   8.Jamie Wright         UNA,NJ                 7  F       126    09:09   9:09
   9.Julisa Sullivan      JAGUARS TC,NJ          7  F        11    09:14   9:14
  10.Maddie Tyska         UNA,NJ                 7  F        31    09:17   9:17
  11.Cassandra Thalman    LAKELAND NATIONAL,NJ   8  F  1     20    09:19   9:19
  12.Alexandra Demaio     LAKELAND,NJ            7  F        13    09:23   9:23
  13.Kelsey Ruane         UNA,NJ                 8  F        29    09:45   9:45
  14.Katherine Kearney    SUPERSPORTS RC,NJ      6  F        21    09:55   9:55
  15.Claudia Royster      JAGUARS TC,NJ          8  F        10    10:03  10:03
  16.Robin Soojian        UNA,NJ                 8  F        30    10:09  10:09
  17.Laura Bobsein        LAKELAND,NJ            7  F        12    10:18  10:18

SUB-BANTAM TEAM RESULTS SUB-BANTAM GIRLS
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     LAKELAND NATIONAL                          15
      1.Aiyda Ghahramani     LAKELAND NATIONAL,NJ   8  F  1     17    07:41  *
      2.Kimberly Standridge  LAKELAND NATIONAL,NJ   8  F  1     19    07:45  *
      3.Nicole Garcia        LAKELAND NATIONAL,NJ   8  F  1     15    08:22  *
      4.Raquel Garcia        LAKELAND NATIONAL,NJ   7  F  1     16    09:07  *
      5.Cassandra Thalman    LAKELAND NATIONAL,NJ   8  F  1     20    09:19  *

Return to the Top
Sub Bantam Boys
   1.Russell Dinkins      MORRIS ESTATE,MID      8  M        54    07:16   7:16
   2.Timmy Burns          LAKELAND NATIONAL,NJ   8  M  21    47    07:17   7:17
   3.Kyle Carufe          SYRACUSE CHARGERS,NIA  8  M        59    07:22   7:22
   4.Christophe Colucci   LAKELAND NATIONAL,NJ   8  M  21    48    07:23   7:23
   5.Geoffrey Wetzel      MORRIS ESTATE,MID      8  M        57    07:48   7:48
   6.Alex Kenny           LAKELAND NATIONAL,NJ   8  M  21    52    07:55   7:55
   7.Faheem Timmons       MORRIS ESTATE,MID      8  M        55    08:01   8:01
   8.Patrick Granitzki    LAKELAND NATIONAL,NJ   8  M  21    50    08:02   8:02
   9.Kevin Lipovsky       UNA,NJ                 8  M        63    08:04   8:04
  10.Douglas Lipari       UNA,NJ                 8  M        62    08:11   8:11
  11.Kyle Bieg            LAKELAND NATIONAL,NJ   8  M  21    46    08:11   8:11
  12.Ralph Favale         LAKELAND NATIONAL,NJ   8  M  21    49    08:15   8:15
  13.Liam Tansey          LAKELAND NATIONAL,NJ   6  M  21    53    08:17   8:17
  14.Timothy Spoonauer    UNA,NJ                 7  M        71    08:19   8:19
  15.Joseph Kilian        TRI COUNTY WOLVERINES, 8  M        60    08:20   8:20
  16.Kareem Timmons       MORRIS ESTATE,MID      8  M        56    08:23   8:23
  17.Russell Johnson      LAKELAND NATIONAL,NJ   8  M  21    51    08:30   8:30
  18.Michael Hamel        UNA,NJ                 7  M        72    08:45   8:45
  19.Henry Reed           UNA,NJ                 7  M        70    08:47   8:47
  20.Conor Rogers         ABBINGTON TC,NJ        8  M        40    09:02   9:02
  21.Eric Stuart          UNA,NJ                 8  M        68    09:10   9:10
  22.Alex Bielecki        ERIE TF,NIA            7  M        41    09:13   9:13
  23.Joseph Salber        FRANKFORD,MID          8  M        42    09:19   9:19
  24.Eddie Knipper        LAKELAND,NJ            7  M        44    09:20   9:20
  25.Danny O'donnell      UNA,NJ                 6  M        66    09:26   9:26
  26.James Mcmillan       UNA,NJ                 7  M        65    10:00  10:00
  27.Michael Federico     LAKELAND,NJ            6  M        43    10:08  10:08
  28.Christophe Stuart    UNA,NJ                 6  M        67    10:27  10:27
  29.David Standridge     LAKELAND,NJ            6  M        45    10:57  10:57
  30.Benjamin Masucci     UNA,NJ                 8  M        64    11:19  11:19

SUB-BANTAM TEAM RESULTS SUB-BANTAM BOYS
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     LAKELAND NATIONAL                          15
      1.Timmy Burns          LAKELAND NATIONAL,NJ   8  M  21    47    07:17  *
      2.Christophe Colucci   LAKELAND NATIONAL,NJ   8  M  21    48    07:23  *
      3.Alex Kenny           LAKELAND NATIONAL,NJ   8  M  21    52    07:55  *
      4.Patrick Granitzki    LAKELAND NATIONAL,NJ   8  M  21    50    08:02  *
      5.Kyle Bieg            LAKELAND NATIONAL,NJ   8  M  21    46    08:11  *
      6.Ralph Favale         LAKELAND NATIONAL,NJ   8  M  21    49    08:15  
      7.Liam Tansey          LAKELAND NATIONAL,NJ   6  M  21    53    08:17  
      8.Russell Johnson      LAKELAND NATIONAL,NJ   8  M  21    51    08:30  

Return to the Top
Bantam Girls
   1.Brittnee Bynoe       WILLINGBORO TC,MID     9  F       122    13:24   7:11
   2.Amanda Gordon        SHORE AC,NJ            10 F  43   105    13:26   7:12
   3.Jennifer Ennis       LAKELAND NATIONAL,NJ   9  F  42    97    13:30   7:15
   4.Elisabeth Gallant    UNA,NIA                10 F       120    13:33   7:16
   5.Jennifer Croghan     UNA,NJ                 9  F       117    13:41   7:20
   6.Kimarra Mcdonald     WILLINGBORO TC,MID     10 F       124    14:03   7:32
   7.Amanda Foote         DASHERS,MID            10 F        83    14:05   7:33
   8.Eleanor Tansey       LAKELAND NATIONAL,NJ   10 F  42   102    14:09   7:35
   9.Keri Barry           UNA,NJ                 10 F       113    14:13   7:38
  10.Stephanie Lyons      LAKELAND NATIONAL,NJ   9  F  42   100    14:14   7:38
  11.Casey Gorman         LAKELAND NATIONAL,NJ   10 F  42    98    14:16   7:39
  12.Corrin Armitt        LAKELAND NATIONAL,NJ   9  F  42    95    14:17   7:40
  13.Danielle Daprian     LAKELAND NATIONAL,NJ   9  F  42    96    14:19   7:41
  14.Iman Johnson         JAGUARS TC,NJ          9  F        87    14:27   7:45
  15.Rachel Norton        LAKELAND NATIONAL,NJ   10 F  42   101    14:37   7:50
  16.Nicole Ullmeyer      SHORE AC,NJ            10 F  43   109    14:43   7:54
  17.Jessica Rodriguez    UNA,NJ                 10 F       121    14:50   7:57
  18.Amy Lipari           SHORE AC,NJ            10 F  43   107    14:59   8:02
  19.Stephanie Brosko     LAKELAND AMERICAN,NJ   10 F  41    90    15:00   8:03
  20.Anne-marie Boucher   DASHERS,MID            9  F        82    15:04   8:05
  21.Lavayne Hamilton     WILLINGBORO TC,MID     9  F       123    15:04   8:05
  22.Denise Belz          UNA,MID                10 F       114    15:14   8:10
  23.Paula Hartunian      LAKELAND NATIONAL,NJ   10 F  42    99    15:19   8:13
  24.Melissa Cabrera      UNA,NJ                 10 F       115    15:27   8:17
  25.Jacqueline Tyler     ABBINGTON TC,NJ        9  F        80    15:30   8:19
  26.Briana Jackucewicz   SHORE AC,NJ            7  F  43   106    15:39   8:24
  27.Cristina Favale      LAKELAND AMERICAN,NJ   10 F  41    92    15:53   8:31
  28.Amanda Cavallo       SHORE AC,NJ            7  F  43   104    15:56   8:33
  29.Christina Bieg       LAKELAND AMERICAN,NJ   10 F  41    88    15:59   8:34
  30.Jessica Lamotta      LAKELAND AMERICAN,NJ   10 F  41    93    16:02   8:36
  31.Laura Skertie        WILLINGBORO TC,MID     10 F       125    16:10   8:40
  32.Jessica Thalman      LAKELAND AMERICAN,NJ   10 F  41    94    16:30   8:51
  33.Allison Cahott       SUMMIT AC,NJ           10 F       110    16:37   8:55
  34.Melissa Carr         UNA,NJ                 10 F       116    16:43   8:58
  35.Denise Doriety       UNA,NJ                 10 F       119    16:46   9:00
  36.Kathleen Bobsein     LAKELAND AMERICAN,NJ   9  F  41    89    18:44  10:03
  37.Kimberly Chiappa     LAKELAND AMERICAN,NJ   9  F  41    91    20:25  10:57

BANTAM TEAM RESULTS BANTAM GIRLS
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     LAKELAND NATIONAL                          20
      2.Jennifer Ennis       LAKELAND NATIONAL,NJ   9  F  42    97    13:30  *
      3.Eleanor Tansey       LAKELAND NATIONAL,NJ   10 F  42   102    14:09  *
      4.Stephanie Lyons      LAKELAND NATIONAL,NJ   9  F  42   100    14:14  *
      5.Casey Gorman         LAKELAND NATIONAL,NJ   10 F  42    98    14:16  *
      6.Corrin Armitt        LAKELAND NATIONAL,NJ   9  F  42    95    14:17  *
      7.Danielle Daprian     LAKELAND NATIONAL,NJ   9  F  42    96    14:19  
      8.Rachel Norton        LAKELAND NATIONAL,NJ   10 F  42   101    14:37  
     12.Paula Hartunian      LAKELAND NATIONAL,NJ   10 F  42    99    15:19  
  2     SHORE AC                                   48
      1.Amanda Gordon        SHORE AC,NJ            10 F  43   105    13:26  *
      9.Nicole Ullmeyer      SHORE AC,NJ            10 F  43   109    14:43  *
     10.Amy Lipari           SHORE AC,NJ            10 F  43   107    14:59  *
     13.Briana Jackucewicz   SHORE AC,NJ            7  F  43   106    15:39  *
     15.Amanda Cavallo       SHORE AC,NJ            7  F  43   104    15:56  *
  3     LAKELAND AMERICAN                          76
     11.Stephanie Brosko     LAKELAND AMERICAN,NJ   10 F  41    90    15:00  *
     14.Cristina Favale      LAKELAND AMERICAN,NJ   10 F  41    92    15:53  *
     16.Christina Bieg       LAKELAND AMERICAN,NJ   10 F  41    88    15:59  *
     17.Jessica Lamotta      LAKELAND AMERICAN,NJ   10 F  41    93    16:02  *
     18.Jessica Thalman      LAKELAND AMERICAN,NJ   10 F  41    94    16:30  *
     19.Kathleen Bobsein     LAKELAND AMERICAN,NJ   9  F  41    89    18:44  
     20.Kimberly Chiappa     LAKELAND AMERICAN,NJ   9  F  41    91    20:25  

Return to the Top
Bantam Boys
   1.Eric Sauer           SYRACUSE CHARGERS,NIA  10 M       174    12:29   6:42
   2.Alex Smigelski       LAKELAND NATIONAL,NJ   10 M  62   161    12:33   6:44
   3.Ben Mcgovern         DASHERS,MID            10 M       145    12:54   6:55
   4.Geoffrey Mcgrane     LAKELAND NATIONAL,NJ   10 M  62   160    12:58   6:57
   5.James Airey          UNA,NJ                 10 M       175    13:19   7:09
   6.Christophe Harms     ABBINGTON TC,NJ        10 M       141    13:31   7:15
   7.Joshua Sussman       SUMMIT AC,NJ           10 M       173    13:32   7:16
   8.Jeremy Scheid        COSMIC TC,NJ           9  M       143    13:32   7:16
   9.Craig Forys          UNA,NJ                 8  M       182    13:35   7:17
  10.Gary Reisman         UNA,NIA                10 M       189    13:37   7:18
  11.Ryan Richardson      UNA,NJ                 9  M       190    13:38   7:19
  12.Matthew Peters       UNA,NJ                 10 M       187    13:38   7:19
  13.Jordan Inacio        UNA,NJ                 8  M       186    13:43   7:22
  14.Bryan Debarbieri     UNA,NJ                 9  M       180    13:45   7:23
  15.Kyle Ax              UNA,NJ                 9  M       177    13:54   7:27
  16.Alexander Wood       UNA,NJ                 10 M       195    13:59   7:30
  17.Giovanni Garcia      LAKELAND NATIONAL,NJ   10 M  62   158    14:08   7:35
  18.Steven Imgrund       PACERS,THR             10 M       166    14:11   7:37
  19.Brian Barroqueiro    UNA,NJ                 8  M       178    14:13   7:38
  20.Michael Florek       LAKELAND NATIONAL,NJ   10 M  62   157    14:24   7:44
  21.Jon Federico         LAKELAND NATIONAL,NJ   10 M  62   155    14:25   7:44
  22.Chris Gates          PACERS,THR             10 M       165    14:28   7:46
  23.Michael Tobin        LAKELAND NATIONAL,NJ   9  M  62   162    14:29   7:46
  24.Anthony Lamastro     LAKELAND NATIONAL,NJ   9  M  62   159    14:34   7:49
  25.Anthony Delligatti   UNA,MID                10 M       181    14:39   7:52
  26.Kevin Cordeiro       SPORT NEWARK BENFICA,N 10 M  63   169    14:44   7:54
  27.Stefan Gagliano      DASHERS,MID            10 M       144    14:47   7:56
  28.John Reilly          MT LAUREL STRIDERS,MID 10 M       164    14:52   7:59
  29.Nicholas Heltzel     UNA,NJ                 9  M       185    15:01   8:03
  30.Brendan Sullivan     UNA,NJ                 10 M       194    15:15   8:11
  31.Bryce Florek         LAKELAND NATIONAL,NJ   9  M  62   156    15:20   8:14
  32.Joshua Spanton       UNA,NJ                 10 M       192    15:23   8:15
  33.Matthew Caulfield    LAKELAND AMERICAN,NJ   10 M  61   148    15:29   8:18
  34.David Hammer         ABBINGTON TC,NJ        10 M       140    15:40   8:24
  35.Thomas Ritchie       UNA,MID                9  M       191    15:42   8:25
  36.Michael Green        LAKELAND AMERICAN,NJ   9  M  61   152    16:06   8:38
  37.Jorge Marques        SPORT NEWARK BENFICA,N 7  M  63   170    16:18   8:45
  38.Miguel Torre         SPORT NEWARK BENFICA,N 7  M  63   172    16:28   8:50
  39.Daniel Carreia       SPORT NEWARK BENFICA,N 6  M  63   168    16:43   8:58
  40.Timothy Macdonald    LAKELAND AMERICAN,NJ   10 M  61   153    17:56   9:37
  41.Michael Genung       LAKELAND AMERICAN,NJ   9  M  61   151    18:18   9:49
  42.Christophe Pontorier SPORT NEWARK BENFICA,N 7  M  63   171    19:14  10:19

BANTAM TEAM RESULTS BANTAM BOYS
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     LAKELAND NATIONAL                          15
      1.Alex Smigelski       LAKELAND NATIONAL,NJ   10 M  62   161    12:33  *
      2.Geoffrey Mcgrane     LAKELAND NATIONAL,NJ   10 M  62   160    12:58  *
      3.Giovanni Garcia      LAKELAND NATIONAL,NJ   10 M  62   158    14:08  *
      4.Michael Florek       LAKELAND NATIONAL,NJ   10 M  62   157    14:24  *
      5.Jon Federico         LAKELAND NATIONAL,NJ   10 M  62   155    14:25  *
      6.Michael Tobin        LAKELAND NATIONAL,NJ   9  M  62   162    14:29  
      7.Anthony Lamastro     LAKELAND NATIONAL,NJ   9  M  62   159    14:34  
      9.Bryce Florek         LAKELAND NATIONAL,NJ   9  M  62   156    15:20  
  2     SPORT NEWARK BENFICA                       54
      8.Kevin Cordeiro       SPORT NEWARK BENFICA,N 10 M  63   169    14:44  *
     10.Jorge Marques        SPORT NEWARK BENFICA,N 7  M  63   170    16:18  *
     11.Miguel Torre         SPORT NEWARK BENFICA,N 7  M  63   172    16:28  *
     12.Daniel Carreia       SPORT NEWARK BENFICA,N 6  M  63   168    16:43  *
     13.Christophe Pontorier SPORT NEWARK BENFICA,N 7  M  63   171    19:14  *

Return to the Top
Midget Girls
   1.Julie Ullmeyer       SHORE AC,NJ            11 F  83   236    12:33   6:44
   2.Nicole Fairman       TRI COUNTY WOLVERINES, 12 F       244    12:49   6:53
   3.Christine Debrosky   LAKELAND NATIONAL,NJ   12 F  82   222    12:50   6:53
   4.Jessica Mcananey     UNA,NIA                12 F       252    12:55   6:56
   5.Leisha Jackucewicz   SHORE AC,NJ            11 F  83   232    12:57   6:57
   6.Emily Mcmillan       SHORE AC,NJ            11 F  83   233    12:57   6:57
   7.Melissa Figueiredo   DEN OF LIONS,NJ        11 F       214    12:59   6:58
   8.Shannon Gillespie    SHORE AC,NJ            11 F  83   231    13:10   7:04
   9.Kristen Stankiewicz  UNA,MID                12 F       256    13:18   7:08
  10.Val Zoller           LAKELAND NATIONAL,NJ   11 F  82   228    13:23   7:11
  11.Carolyn Lipovsky     UNA,NJ                 11 F       250    13:24   7:11
  12.Jennifer Therkorn    SHORE AC,NJ            11 F  83   235    13:26   7:12
  13.Lea Raven            JAGUARS TC,NJ          11 F       216    13:35   7:17
  14.Lauren Sheninger     LAKELAND NATIONAL,NJ   11 F  82   225    13:37   7:18
  15.Caitlin Mahar        BALDWINSVILLE,NIA      12 F       210    13:37   7:18
  16.Elizabeth Moore      MT LAUREL STRIDERS,MID 11 F       229    13:39   7:19
  17.Liz Cufari           GRTC,NIA               11 F       215    13:45   7:23
  18.Danielle Petti       UNA,NJ                 12 F       255    13:47   7:24
  19.Kate Jacobs          SUMMIT AC,NJ           11 F  84   241    13:47   7:24
  20.Emily Mahar          BALDWINSVILLE,NIA      11 F       211    14:03   7:32
  21.Whitney Vandenberg   UNA,NJ                 12 F       259    14:16   7:39
  22.Cari Gerbino         LAKELAND AMERICAN,NJ   12 F  81   219    14:19   7:41
  23.Renee Marcoux        BALDWINSVILLE,NIA      12 F       212    14:32   7:48
  24.Simone Thomas        WILLINGBORO TC,MID     12 F       262    14:57   8:01
  25.Jennifer Lyons       LAKELAND NATIONAL,NJ   12 F  82   224    15:04   8:05
  26.Sara Huckbody        LAKELAND NATIONAL,NJ   12 F  82   223    15:09   8:08
  27.Kimberly Allen       WILLINGBORO TC,MID     11 F       260    15:11   8:09
  28.Kim Grabosky         SYRACUSE CHARGERS,NIA  11 F       243    15:20   8:14
  29.Alexandra Tyska      LAKELAND NATIONAL,NJ   12 F  82   227    15:23   8:15
  30.Marissa Florindi     LAKELAND AMERICAN,NJ   11 F  81   218    15:23   8:15
  31.Katie Burns          LAKELAND AMERICAN,NJ   11 F  81   217    15:27   8:17
  32.Michelle Walsh       SHORE AC,NJ            12 F  83   237    15:34   8:21
  33.Jamie Kinard         UNA,NJ                 12 F       247    15:40   8:24
  34.Mona Gora            UNA,NJ                 12 F       245    15:52   8:31
  35.Erin Streb           UNA,NIA                12 F       258    16:08   8:39
  36.Morgan Fischer       SHORE AC,NJ            12 F  83   230    16:11   8:41
  37.Patricia Macdonald   LAKELAND AMERICAN,NJ   12 F  81   221    16:21   8:46
  38.Samantha Hall        LAKELAND AMERICAN,NJ   11 F  81   220    16:25   8:48
  39.Kristin Standridge   LAKELAND NATIONAL,NJ   12 F  82   226    16:31   8:52
  40.Jenna Marchitello    UNA,NJ                 12 F       251    16:50   9:02
  41.Channel Hamilton     WILLINGBORO TC,MID     11 F       261    17:13   9:14
  42.Ashley Cahott        SUMMIT AC,NJ           12 F  84   239    20:04  10:46

MIDGET TEAM RESULTS MIDGET GIRLS
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     SHORE AC                                   20
      1.Julie Ullmeyer       SHORE AC,NJ            11 F  83   236    12:33  *
      3.Leisha Jackucewicz   SHORE AC,NJ            11 F  83   232    12:57  *
      4.Emily Mcmillan       SHORE AC,NJ            11 F  83   233    12:57  *
      5.Shannon Gillespie    SHORE AC,NJ            11 F  83   231    13:10  *
      7.Jennifer Therkorn    SHORE AC,NJ            11 F  83   235    13:26  *
     15.Michelle Walsh       SHORE AC,NJ            12 F  83   237    15:34  
     16.Morgan Fischer       SHORE AC,NJ            12 F  83   230    16:11  
  2     LAKELAND NATIONAL                          37
      2.Christine Debrosky   LAKELAND NATIONAL,NJ   12 F  82   222    12:50  *
      6.Val Zoller           LAKELAND NATIONAL,NJ   11 F  82   228    13:23  *
      8.Lauren Sheninger     LAKELAND NATIONAL,NJ   11 F  82   225    13:37  *
     10.Jennifer Lyons       LAKELAND NATIONAL,NJ   12 F  82   224    15:04  *
     11.Sara Huckbody        LAKELAND NATIONAL,NJ   12 F  82   223    15:09  *
     12.Alexandra Tyska      LAKELAND NATIONAL,NJ   12 F  82   227    15:23  
     19.Kristin Standridge   LAKELAND NATIONAL,NJ   12 F  82   226    16:31  
  3     LAKELAND AMERICAN                          71
      9.Cari Gerbino         LAKELAND AMERICAN,NJ   12 F  81   219    14:19  *
     13.Marissa Florindi     LAKELAND AMERICAN,NJ   11 F  81   218    15:23  *
     14.Katie Burns          LAKELAND AMERICAN,NJ   11 F  81   217    15:27  *
     17.Patricia Macdonald   LAKELAND AMERICAN,NJ   12 F  81   221    16:21  *
     18.Samantha Hall        LAKELAND AMERICAN,NJ   11 F  81   220    16:25  *

Return to the Top
 Midget Boys
   1.Marc Federico        LAKELAND NATIONAL,NJ   12 M  92   299    11:32   6:11
   2.Sayyid Markar        DASHERS,MID            12 M       290    11:47   6:19
   3.Daniel Kearney       SUPERSPORTS RC,NJ      12 M  93   308    11:48   6:20
   4.Robbie Romanowski    COSMIC TC,NJ           12 M  91   283    12:00   6:26
   5.Thomas Mcloughlin    COSMIC TC,NJ           12 M  91   282    12:03   6:28
   6.Ryan Ross            UNA,NIA                12 M       321    12:04   6:28
   7.Dwayne Reid          UNA,NJ                 12 M       319    12:08   6:31
   8.Robert O'rourke      LAKELAND NATIONAL,NJ   12 M  92   303    12:09   6:31
   9.Nathan Krah          LAKELAND NATIONAL,NJ   12 M  92   302    12:09   6:31
  10.Timothy Bourke       ALDEN,NIA              12 M       281    12:10   6:32
  11.Dwight Reid          UNA,NJ                 12 M       320    12:11   6:32
  12.Danny Santos         DEN OF LIONS,NJ        11 M       323    12:12   6:33
  13.Thomas Caracci       UNA,NIA                12 M       315    12:17   6:35
  14.Michael Weshnak      COSMIC TC,NJ           12 M  91   288    12:20   6:37
  15.Justin Scheid        COSMIC TC,NJ           12 M  91   286    12:21   6:38
  16.Ben Brdlik           SUMMIT AC,NJ           12 M       307    12:24   6:39
  17.Peter Hoffman        DASHERS,MID            12 M       289    12:35   6:45
  18.Jeffrey Saraiva      COSMIC TC,NJ           12 M  91   285    12:37   6:46
  19.John Foltz           JUNIATA VALLEY,THR     12 M       297    12:39   6:47
  20.Eric Saraiva         COSMIC TC,NJ           12 M  91   284    12:48   6:52
  21.Kyle Engelken        ABBINGTON TC,NJ        12 M       280    12:55   6:56
  22.Mustafa Aleem        FRANKFORD,MID          11 M       295    12:58   6:57
  23.William Thalman      LAKELAND NATIONAL,NJ   12 M  92   304    13:06   7:02
  24.John Rodrigues       SPORT NEWARK BENFICA,N 12 M       305    13:11   7:04
  25.Matthew Bonelli      UNA,NJ                 12 M       322    13:35   7:17
  26.Nick Paolazzi        SUPERSPORTS RC,NJ      11 M  93   310    13:36   7:18
  27.Jim Granitzki        LAKELAND NATIONAL,NJ   11 M  92   300    13:40   7:20
  28.Dan Gaspercic        UNA,NJ                 12 M       317    13:46   7:23
  29.Evan Valentini       SUPERSPORTS RC,NJ      12 M  93   312    14:08   7:35
  30.Patrick Norris       LAKELAND,NJ            12 M       298    14:26   7:45
  31.Keith Burke          JAGUARS TC,NJ          12 M       296    15:27   8:17
  32.Andrew Michaud       SUPERSPORTS RC,NJ      11 M  93   309    15:37   8:23
  33.Benjamin Zilber      DASHERS,MID            12 M       292    16:08   8:39

MIDGET TEAM RESULTS MIDGET BOYS
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     COSMIC TC                                  26
      2.Robbie Romanowski    COSMIC TC,NJ           12 M  91   283    12:00  *
      3.Thomas Mcloughlin    COSMIC TC,NJ           12 M  91   282    12:03  *
      6.Michael Weshnak      COSMIC TC,NJ           12 M  91   288    12:20  *
      7.Justin Scheid        COSMIC TC,NJ           12 M  91   286    12:21  *
      8.Jeffrey Saraiva      COSMIC TC,NJ           12 M  91   285    12:37  *
      9.Eric Saraiva         COSMIC TC,NJ           12 M  91   284    12:48  
  2     LAKELAND NATIONAL                          31
      1.Marc Federico        LAKELAND NATIONAL,NJ   12 M  92   299    11:32  *
      4.Robert O'rourke      LAKELAND NATIONAL,NJ   12 M  92   303    12:09  *
      5.Nathan Krah          LAKELAND NATIONAL,NJ   12 M  92   302    12:09  *
     10.William Thalman      LAKELAND NATIONAL,NJ   12 M  92   304    13:06  *
     11.Jim Granitzki        LAKELAND NATIONAL,NJ   11 M  92   300    13:40  *

Return to the Top
Youth Girls
   1.Meredith Foote       DASHERS,MID            13 F       341    17:19   6:59
   2.Elisabeth Troffo     UNA,MID                13 F       394    17:25   7:01
   3.Julie Lentz          DASHERS,MID            13 F       342    17:27   7:02
   4.Nancee Bernecky      UNA,THR                14 F       374    17:28   7:03
   5.Nicola Angstadt      TRI COUNTY EXPRESS,MID 13 F  104  369    17:32   7:04
   6.Andrea Cappello      UNA,NIA                13 F       380    17:46   7:10
   7.Vanessa Bazydlo      LAKELAND,NJ            13 F  102  347    18:04   7:17
   8.Alecia Oleyourryk    BALDWINSVILLE A,NIA    14 F  101  338    18:11   7:20
   9.Tai Gonsalves        TRI COUNTY EXPRESS,MID 14 F  104  370    18:14   7:21
  10.Jennifer Tomaselli   TRI COUNTY EXPRESS,MID 14 F  104  373    18:25   7:26
  11.Tina Wolf            UNA,NIA                14 F       396    18:26   7:26
  12.Lauren Fackelman     UNA,NJ                 13 F       384    18:28   7:27
  13.Tamara White         UNA,NJ                 13 F       395    18:33   7:29
  14.Caitlin Oberst       BALDWINSVILLE A,NIA    14 F  101  337    18:34   7:29
  15.Elizabeth Bewalder   LAKELAND,NJ            13 F  102  348    18:38   7:31
  16.Kelly Buriak         UNA,NJ                 14 F       379    18:43   7:33
  17.Amanda Alcott        BALDWINSVILLE A,NIA    14 F  101  333    18:54   7:37
  18.Kelley Freund        LAKELAND,NJ            13 F  102  349    18:57   7:38
  19.Laura Cole           UNA,NIA                13 F       382    18:58   7:39
  20.Katie Ardington      SUMMIT AC,NJ           14 F  103  361    19:09   7:43
  21.Andreia Fonseca      SPORT NEWARK BENFICA,N 14 F       359    19:14   7:45
  22.Anna Holden          UNA,NIA                14 F       387    19:14   7:45
  23.Janet Walsh          BALDWINSVILLE A,NIA    13 F  101  340    19:19   7:47
  24.Kiro Mcgroarty       LAKELAND,NJ            13 F  102  351    19:32   7:53
  25.Caitrin Billmann     UNA,MID                13 F       375    19:38   7:55
  26.Kimberly Reisman     BALDWINSVILLE A,NIA    14 F  101  339    19:41   7:56
  27.Meghan Anderson      BALDWINSVILLE A,NIA    13 F  101  334    19:42   7:57
  28.Caitlin Moscatello   UNA,NJ                 14 F       390    19:44   7:57
  29.Diane Beja           SPORT NEWARK BENFICA,N 13 F       358    19:46   7:58
  30.Kelly Brown          UNA,NJ                 14 F       376    19:47   7:59
  31.Tara Morgan          UNA,NIA                14 F       389    19:48   7:59
  32.Lindsay Thomas       UNA,NJ                 13 F       393    19:49   7:59
  33.Caila Ball           BALDWINSVILLE A,NIA    14 F  101  335    19:59   8:03
  34.Megan Kayser         SUMMIT AC,NJ           13 F  103  364    20:08   8:07
  35.Carol Bullen         UNA,NJ                 13 F       378    20:10   8:08
  36.Clarissa Kohr        TRI COUNTY EXPRESS,MID 14 F  104  372    20:23   8:13
  37.Kristina Keyser      LAKELAND,NJ            13 F  102  350    20:32   8:17
  38.Catherine Norris     LAKELAND,NJ            14 F  102  352    20:35   8:18
  39.Kristin Sanderson    LAKELAND,NJ            13 F  102  353    20:35   8:18
  40.Susanne Rios         UNA,NJ                 14 F       391    20:39   8:20
  41.Peyton Fischer       UNA,NJ                 14 F       385    21:00   8:28
  42.Stephanie Tyler      BALDWINSVILLE,NIA      13 F       332    21:01   8:28
  43.Lauren Kurpita       BALDWINSVILLE A,NIA    14 F  101  336    21:06   8:30
  44.Ashley Seiler        RIVER CITY ELITE,THR   14 F       357    21:18   8:35
  45.Sally Smith          SUMMIT AC,NJ           14 F  103  368    21:21   8:37
  46.Dyana Morgado        SPORT NEWARK BENFICA,N 14 F       360    21:30   8:40
  47.Sarah Bulkley        UNA,NIA                13 F       377    21:38   8:43
  48.Sarah Kohut          SUMMIT AC,NJ           14 F  103  365    21:48   8:47
  49.Caitlin Macaulay     SUMMIT AC,NJ           14 F  103  366    22:18   9:00
  50.Rebecca Hardman      UNA,NIA                13 F       386    22:28   9:04
  51.Rachel Sapio         UNA,MID                13 F       392    22:28   9:04
  52.Ashley Morris        SUMMIT AC,NJ           13 F  103  367    22:35   9:06
  53.Julia Dickson        SUMMIT AC,NJ           13 F  103  363    22:54   9:14
  54.Caitlin Mcmullin     UNA,NIA                13 F       388    22:57   9:15
  55.Meghan Crehan        UNA,NJ                 14 F       383    23:02   9:17
  56.Dara Stewart         JAGUARS TC,NJ          13 F       346    24:10   9:45
  57.Alicia Longo         MT LAUREL STRIDERS,MID 13 F       355    24:25   9:51
  58.Jordan Valutas       DASHERS,MID            13 F       343    24:28   9:52
  59.Amanda Cahott        SUMMIT AC,NJ           14 F  103  362    24:51  10:01
  60.Rachel Bielecki      ERIE TF,NIA            13 F       344    28:50  11:38
  61.Jeanne Gates         PACERS,THR             13 F       356    33:22  13:27

YOUTH TEAM RESULTS YOUTH GIRLS
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     BALDWINSVILLE A                            28
      2.Alecia Oleyourryk    BALDWINSVILLE A,NIA    14 F  101  338    18:11  *
      3.Caitlin Oberst       BALDWINSVILLE A,NIA    14 F  101  337    18:34  *
      5.Amanda Alcott        BALDWINSVILLE A,NIA    14 F  101  333    18:54  *
      8.Janet Walsh          BALDWINSVILLE A,NIA    13 F  101  340    19:19  *
     10.Kimberly Reisman     BALDWINSVILLE A,NIA    14 F  101  339    19:41  *
     11.Meghan Anderson      BALDWINSVILLE A,NIA    13 F  101  334    19:42  
     12.Caila Ball           BALDWINSVILLE A,NIA    14 F  101  335    19:59  
     17.Lauren Kurpita       BALDWINSVILLE A,NIA    14 F  101  336    21:06  
  2     LAKELAND                                   34
      1.Vanessa Bazydlo      LAKELAND,NJ            13 F  102  347    18:04  *
      4.Elizabeth Bewalder   LAKELAND,NJ            13 F  102  348    18:38  *
      6.Kelley Freund        LAKELAND,NJ            13 F  102  349    18:57  *
      9.Kiro Mcgroarty       LAKELAND,NJ            13 F  102  351    19:32  *
     14.Kristina Keyser      LAKELAND,NJ            13 F  102  350    20:32  *
     15.Catherine Norris     LAKELAND,NJ            14 F  102  352    20:35  
     16.Kristin Sanderson    LAKELAND,NJ            13 F  102  353    20:35  
  3     SUMMIT AC                                  77
      7.Katie Ardington      SUMMIT AC,NJ           14 F  103  361    19:09  *
     13.Megan Kayser         SUMMIT AC,NJ           13 F  103  364    20:08  *
     18.Sally Smith          SUMMIT AC,NJ           14 F  103  368    21:21  *
     19.Sarah Kohut          SUMMIT AC,NJ           14 F  103  365    21:48  *
     20.Caitlin Macaulay     SUMMIT AC,NJ           14 F  103  366    22:18  *
     21.Ashley Morris        SUMMIT AC,NJ           13 F  103  367    22:35  
     22.Julia Dickson        SUMMIT AC,NJ           13 F  103  363    22:54  
     23.Amanda Cahott        SUMMIT AC,NJ           14 F  103  362    24:51  

Return to the Top
Youth Boys
   1.Andrew Lovrich       SUPERSPORTS RC,NJ      13 M  123  445    15:10   6:07
   2.Matthew Evans        JETTS,THR              14 M       419    15:36   6:17
   3.Trevor Cable         UNA,NIA                14 M       450    15:47   6:22
   4.David Robinson       SUMMIT AC,NJ           13 M  122  440    15:57   6:26
   5.Justin Gutknecht     LAKELAND,NJ            14 M       421    16:07   6:30
   6.Michael Devito       PACERS,THR             14 M       430    16:07   6:30
   7.Michael Bonchonsky   UNA,NJ                 14 M       449    16:13   6:32
   8.Louis Oliveira       DEN OF LIONS,NJ        14 M       417    16:15   6:33
   9.Jacob Moore          JETTS,THR              13 M       420    16:18   6:34
  10.Gregory Lipari       SUPERSPORTS RC,NJ      13 M  123  444    16:19   6:35
  11.Mathew Williams      SUMMIT AC,NJ           14 M  122  442    16:21   6:36
  12.Mathhew Hellwarth    WILLIS AC,NJ           13 M       464    16:26   6:38
  13.Eric Cissell         STRIDERS,NIA           14 M       435    16:28   6:38
  14.Adam Hunt            SUPERSPORTS RC,NJ      13 M  123  443    16:36   6:42
  15.Andrew Wetzel        UNA,NJ                 13 M       462    16:38   6:42
  16.Ryan Westman         DASHERS,MID            13 M       416    16:40   6:43
  17.Andrew Larsen        SUMMIT AC,NJ           14 M  122  436    16:40   6:43
  18.Nicholas Ritchie     UNA,MID                13 M       458    16:49   6:47
  19.Court Johnson        LAKELAND NATIONAL,NJ   13 M  121  426    17:00   6:51
  20.Steven Damion        UNA,NJ                 14 M       452    17:06   6:54
  21.Shaun Pilkington     LAKELAND NATIONAL,NJ   14 M  121  427    17:09   6:55
  22.Mark Rabinowitz      UNA,NJ                 14 M       457    17:30   7:03
  23.Francis Tinney       UNA,MID                13 M       459    17:37   7:06
  24.William Dunne        LAKELAND NATIONAL,NJ   13 M  121  424    17:41   7:08
  25.Manny Ramos          SPORT NEWARK BENFICA,N 14 M       434    17:46   7:10
  26.Eric Rice            SUMMIT AC,NJ           13 M  122  439    17:57   7:14
  27.Renato Carneiro      SPORT NEWARK BENFICA,N 14 M       433    18:12   7:20
  28.Roman Sverdlov       JAGUARS TC,NJ          14 M       418    18:12   7:20
  29.Shane Carroll        LAKELAND NATIONAL,NJ   13 M  121  422    18:14   7:21
  30.Nick Gennarelli      UNA,NJ                 14 M       454    18:16   7:22
  31.Richard Luettchau    SUMMIT AC,NJ           13 M  122  437    19:04   7:41
  32.T.j. Esposito        LAKELAND NATIONAL,NJ   13 M  121  425    19:15   7:46
  33.Edward Anderson      WINSTON SCHOOL,NJ      14 M       465    19:15   7:46
  34.Tristen Rappole      CHAUTAUGUA STRIDERS,NI 13 M       412    19:29   7:51
  35.Sean Johnson         WINSTON SCHOOL,NJ      13 M       466    19:29   7:51
  36.Matt Macaulay        SUMMIT AC,NJ           14 M  122  438    19:34   7:53
  37.Devin Smith          SUPERSPORTS RC,NJ      14 M  123  447    19:53   8:01
  38.Chris Vanderhoof     LAKELAND NATIONAL,NJ   13 M  121  429    20:11   8:08
  39.Bonyae Sears         RIVER CITY ELITE,THR   13 M       432    20:18   8:11
  40.Eric Runyon          LAKELAND NATIONAL,NJ   13 M  121  428    20:31   8:16
  41.Jason Chiappa        LAKELAND NATIONAL,NJ   13 M  121  423    20:34   8:18
  42.Jason Minotti        UNA,NIA                14 M       455    20:54   8:26
  43.Billy Santella       SUMMIT AC,NJ           13 M  122  441    21:13   8:33
  44.James Drumheiser     UNA,NJ                 14 M       453    22:15   8:58

YOUTH TEAM RESULTS YOUTH BOYS
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     SUMMIT AC                                  22
      1.David Robinson       SUMMIT AC,NJ           13 M  122  440    15:57  *
      2.Mathew Williams      SUMMIT AC,NJ           14 M  122  442    16:21  *
      3.Andrew Larsen        SUMMIT AC,NJ           14 M  122  436    16:40  *
      7.Eric Rice            SUMMIT AC,NJ           13 M  122  439    17:57  *
      9.Richard Luettchau    SUMMIT AC,NJ           13 M  122  437    19:04  *
     11.Matt Macaulay        SUMMIT AC,NJ           14 M  122  438    19:34  
     15.Billy Santella       SUMMIT AC,NJ           13 M  122  441    21:13  
  2     LAKELAND NATIONAL                          33
      4.Court Johnson        LAKELAND NATIONAL,NJ   13 M  121  426    17:00  *
      5.Shaun Pilkington     LAKELAND NATIONAL,NJ   14 M  121  427    17:09  *
      6.William Dunne        LAKELAND NATIONAL,NJ   13 M  121  424    17:41  *
      8.Shane Carroll        LAKELAND NATIONAL,NJ   13 M  121  422    18:14  *
     10.T.j. Esposito        LAKELAND NATIONAL,NJ   13 M  121  425    19:15  *
     12.Chris Vanderhoof     LAKELAND NATIONAL,NJ   13 M  121  429    20:11  
     13.Eric Runyon          LAKELAND NATIONAL,NJ   13 M  121  428    20:31  
     14.Jason Chiappa        LAKELAND NATIONAL,NJ   13 M  121  423    20:34  

Return to the Top
Intermediate Girls
   1.Laura Kunak          UNA,NJ                 16 F       496    21:04   6:47
   2.Michelle Vilares     UNA,NJ                 15 F       500    22:42   7:18
   3.Heidi Heydorn        JETTS,THR              16 F       483    22:44   7:19
   4.Jamie Crawford       UNA,NIA                15 F       492    22:47   7:20
   5.Danielle Caracci     UNA,NIA                15 F       491    23:05   7:26
   6.Sonia Figueiredo     DEN OF LIONS,NJ        15 F       482    23:37   7:36
   7.Abbey Moose          UNA,THR                15 F       497    24:06   7:45
   8.Monica Branco        UNA,NJ                 15 F       489    24:16   7:49
   9.Jillian Dempsey      SUMMIT AC,NJ           15 F       485    24:16   7:49
  10.Ana Balbino          SPORT NEWARK BENFICA,N 15 F       484    24:35   7:55
  11.Diane Rios           UNA,NJ                 16 F       499    25:34   8:14
  12.Kristine Noel        UNA,NJ                 15 F       498    26:05   8:24
  13.Jennifer Holzback    UNA,NJ                 16 F       493    26:50   8:38

Return to the Top
Intermediate Boys
   1.Thomas Mccarthy      UNA,NJ                 16 M       570    17:28   5:37
   2.Darrell Andruski     UNA,NJ                 16 M       561    17:30   5:38
   3.Glenn Nafey          UNA,NJ                 16 M       571    17:32   5:39
   4.Zachary Leroy        UNA,THR                16 M       568    17:38   5:41
   5.Chad Lyons           UNA,MID                15 M       569    17:53   5:45
   6.Michael Pelosi       COLTS XC,NJ            16 M  161  539    18:00   5:48
   7.Darrel Pearce        UNA,NJ                 16 M       574    18:01   5:48
   8.Justin Andrews       COLTS XC,NJ            15 M  161  533    18:02   5:48
   9.Jesse Rappole        UNA,NIA                15 M       575    18:04   5:49
  10.Nelson Santos        UNA,NJ                 15 M       579    18:11   5:51
  11.Jospeh Laspada       COLTS XC,NJ            16 M  161  536    18:12   5:51
  12.Michael Ritchie      UNA,MID                15 M       578    18:13   5:52
  13.Nick Scerbo          UNA,NJ                 16 M       580    18:35   5:59
  14.Richard Padron       UNA,NJ                 15 M       573    18:38   6:00
  15.Doug Thomasey        SUMMIT AC,NJ           15 M  163  557    18:41   6:01
  16.Daniel Matos         SPORT NEWARK BENFICA,N 16 M       552    18:45   6:02
  17.Thomas Fitzgerald    UNA,NJ                 16 M       565    19:00   6:07
  18.John Montana         COLTS XC,NJ            15 M  161  538    19:07   6:09
  19.Wayne Miller         COLTS XC,NJ            15 M  161  537    19:11   6:10
  20.John Rebele          UNA,NJ                 15 M       576    19:22   6:14
  21.Michael Hewitt       COLTS XC,NJ            15 M  161  535    19:28   6:16
  22.Saumil Dixit         UNA,NJ                 16 M       564    19:32   6:17
  23.Bruno Soares         UNA,NJ                 15 M       581    19:32   6:17
  24.Matt Keogan          AUBURN PULSARS,NIA     16 M       530    19:34   6:18
  25.Derek Rieckhoff      UNA,NJ                 15 M       577    19:51   6:23
  26.Joe Scanlon          MT LAUREL STRIDERS,MID 15 M       542    19:52   6:24
  27.Matthew Eaglen       RIVER CITY ELITE,THR   15 M       551    19:52   6:24
  28.Eduardo Alves        UNA,NJ                 16 M       560    19:57   6:25
  29.Christophe Barnes    SUMMIT AC,NJ           16 M  163  554    20:00   6:26
  30.Kevin Vannella       COLTS XC,NJ            15 M  161  540    20:08   6:29
  31.Jacob Bielecki       ERIE TF,NIA            15 M       541    20:11   6:30
  32.Brendan Lauber       RIDGE RUNNERS,NJ       16 M  162  544    20:16   6:31
  33.Richard Vohden       RIDGE RUNNERS,NJ       15 M  162  549    20:43   6:40
  34.Michael Branco       UNA,NJ                 15 M       563    21:01   6:46
  35.Mattew Darby         SUMMIT AC,NJ           15 M  163  556    21:30   6:55
  36.Doug Voorhees        RIDGE RUNNERS,NJ       15 M  162  550    21:36   6:57
  37.Thomas Salaki        RIDGE RUNNERS,NJ       15 M  162  547    21:46   7:00
  38.Alan Lufkin          RIDGE RUNNERS,NJ       15 M  162  545    21:53   7:03
  39.Justin Morcelle      CHAUTAUGUA STRIDERS,NI 15 M       532    22:05   7:06
  40.Daniel Black         SUMMIT AC,NJ           15 M  163  555    22:30   7:15
  41.Anthony Brago        COLTS XC,NJ            16 M  161  534    22:37   7:17
  42.Chris Gray           RIDGE RUNNERS,NJ       15 M  162  543    22:46   7:20
  43.Brian Reynolds       RIDGE RUNNERS,NJ       15 M  162  546    23:12   7:28

INTERMEDIATE TEAM RESULTS INTERMEDIATE BOYS
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     COLTS XC                                   15
      1.Michael Pelosi       COLTS XC,NJ            16 M  161  539    18:00  *
      2.Justin Andrews       COLTS XC,NJ            15 M  161  533    18:02  *
      3.Jospeh Laspada       COLTS XC,NJ            16 M  161  536    18:12  *
      4.John Montana         COLTS XC,NJ            15 M  161  538    19:07  *
      5.Wayne Miller         COLTS XC,NJ            15 M  161  537    19:11  *
      6.Michael Hewitt       COLTS XC,NJ            15 M  161  535    19:28  
      7.Kevin Vannella       COLTS XC,NJ            15 M  161  540    20:08  
     13.Anthony Brago        COLTS XC,NJ            16 M  161  534    22:37  
  2     RIDGE RUNNERS                              50
      8.Brendan Lauber       RIDGE RUNNERS,NJ       16 M  162  544    20:16  *
      9.Richard Vohden       RIDGE RUNNERS,NJ       15 M  162  549    20:43  *
     10.Doug Voorhees        RIDGE RUNNERS,NJ       15 M  162  550    21:36  *
     11.Thomas Salaki        RIDGE RUNNERS,NJ       15 M  162  547    21:46  *
     12.Alan Lufkin          RIDGE RUNNERS,NJ       15 M  162  545    21:53  *
     14.Chris Gray           RIDGE RUNNERS,NJ       15 M  162  543    22:46  
     15.Brian Reynolds       RIDGE RUNNERS,NJ       15 M  162  546    23:12  

Return to the Top
Young Women
   1.Jennifer Taylor      UNA,NIA                18 F       608    20:42   6:40
   2.Meghan Roquemore     UNA,NJ                 17 F       606    21:24   6:53
   3.Devjani Sengupta     UNA,NJ                 17 F       607    21:37   6:57
   4.Tonya Steals         RIVER CITY ELITE,THR   17 F       601    22:39   7:17
   5.Julie Bloom          UNA,NIA                18 F       603    23:00   7:24
   6.Jamie Gilbert        UNA,NIA                17 F       604    32:59  10:37

Return to the Top
Young Men
   1.Joao Oliveira        UNA,NJ                 17 M       645    16:49   5:25
   2.Ryan Smith           TRENTON TC,NJ          17 M       634    17:20   5:35
   3.John Garton Jr       COLTS XC,NJ            17 M       624    17:21   5:35
   4.Eric Champion        UNA,NJ                 18 M       638    17:45   5:43
   5.Rashaad Jordan       UNA,MID                17 M       642    17:55   5:46
   6.Scott Heslin         TRENTON TC,NJ          17 M       633    17:59   5:47
   7.Nicholas Mcginnis    AUBURN PULSARS,NIA     18 M       621    18:07   5:50
   8.Chris Ade            RIVER CITY ELITE,THR   17 M       629    18:11   5:51
   9.Jeremy Herr          SYRACUSE CHARGERS,NIA  17 M       631    18:11   5:51
  10.Travis Graham        UNA,NJ                 17 M       640    18:11   5:51
  11.Gavin Svenson        UNA,NIA                18 M       648    18:28   5:57
  12.Alfred Luberto       UNA,NJ                 17 M       644    18:38   6:00
  13.Michael Daigeawn     UNA,NJ                 18 M       639    18:39   6:00
  14.Chris Moore          COLTS XC,NJ            17 M       626    18:53   6:05
  15.Andy Moose           MCTC,THR               18 M       627    18:59   6:07
  16.Patrick Purcell      SYRACUSE CHARGERS,NIA  18 M       632    19:03   6:08
  17.Honza Brontanek      RIDGE RUNNERS,NJ       17 M       628    19:07   6:09
  18.Douglas Boyton       UNA,NJ                 17 M       637    19:15   6:12
  19.Bryan Balletto       UNA,NJ                 17 M       635    19:21   6:14
  20.Patrick Wong         UNA,NJ                 18 M       650    19:30   6:17
  21.Travis Doolen        AUBURN PULSARS,NIA     17 M       620    19:48   6:22
  22.Colin Ludgate        COLTS XC,NJ            17 M       625    20:18   6:32
  23.Sanket Shah          UNA,NJ                 17 M       647    20:42   6:40
  24.Michael Tupe         UNA,NJ                 17 M       649    22:27   7:14
  25.Mark Ottaviani       UNA,NJ                 18 M       646    22:49   7:21
  26.Justo Rodriguez      WILLIS AC,NJ           17 M       651    24:50   8:00